Sitedeki Yeriniz : Ana Sayfa » ARDAHAN NASIL CAZİBE MERKEZİ OLUR?

ARDAHAN NASIL CAZİBE MERKEZİ OLUR?


Dün cazibe merkezleri bilgilendirme toplantısına katıldım.
Çok güzel Şeyler anlatıldı. Ancak bu benim naçizane aklım bir türlü almadı arkadaş bende mi bir gariplik var. Bu anlatılanlarda mı var? Anlamadım.
Tamam çok güzel fabrikanın binası da arsası da devletten, on yıla kadar kredi de güzel, bu krediyi alırken kefilde istenmeyecek bu çok güzel. Üretmiş olduğun malı satamasan devlet kendisi almayı taahhüt ediyor, bu da tam anlamıyla yatırımcının başını döndüren cazibenin en önemli faktörlerimden biri.
Peki buraya kadar güzel olupta güzel olmayan ne?

Bir kere yatırımcı bankaların Kapısında eli boş dönme ihtimali oldukça yüksek. Bankalar temiz sicil isteyecekler. Temiz sicili olan Ardahan'da kaç tane girişimci var. Parmak sayısı kadar az. Öte yanda sicili temiz olanların çoğu da hiç bir vizyonu ve donanımı olmayan yatırım yapmaktan ödü kopan, kendi halinde etkisiz elemanlar. Bunların ne bankalarda kredi alacak cesaretleri nede iş yapacak bir fikirleri var. Hal böyle iken geri kalmış şehirlerin kalkınmasını Sağlamak için hayata geçirilmeye çalışan bu proje uzman kişilerce hazırlanmadığını görmüş olduk. Zira asıl Girişimci siz ne derseniz deyin ila ki sicili leke almıştır. Bankalar ya kredi kartını bir kaç gün geç ödediği için, yada geç ödenen borçlar yılar geçsede bir türlü sistemde düşmediği için kara listenin başına almışlardır. Ufak bir olumsuzlukta nezle kapan bankalar Düşen yiğitlerin elinde tutmak yerine ilk tekmeyi vurmak için yarışırlar. Dolayısıyla Bu günkü bankacılık sistemiyle girişimcinin uyum içinde çalışması mümkün değil.

Bu bir, ikincisi ise memlekete göre tahlil, analiz, çözümleme yapmadan yatırımcıya gelin yatırım yapın diyorsunuz. Hangi sektörde yatırım yapmasını söylemiyorsunuz. Ardahan bu güne kadar hayvancılık sayesinde yıkılmamıştır. Bu gerçek ortadayken , Ardahan'ı Türkiye'nin hayvancılık bölgesi ilan ederek meraları yatırımcının hizmetine açmayı neden bir türlü akıl eden birileri ortaya çıkmıyor. Neden Parçalı araziler bir an evvel birleştirilmiyor. Ardahan gibi coğrafyasıyla ve iklimiyle sadece hayvancılığa elverişli hiç bir il yoktur. Kars'ta bile kel dağlar var ama Ardahan yeşil bir halı saha gibi aklı başında politikaların uygulanacağı bir günü bekliyor.

Geçmişten günümüze zengin ormanlarını yakıp yıkarak, Ardahan'da kazandıklarını batıya yatırım yaparak en büyük kötülüğü bizzat Ardahan'ın vefasız insanı Ardahan'a yapmıştır.
Hayvancılık ürünleri dışında Ardahan'da açılacak hiç bir fabrikanın başarılı olma şansı olmayacaktır. Bunun örneğini Kars şeker fabrikasında gördük. Bu fabrikanın Konya'daki şeker Fabrikaları'nın karıyla ayakta durduğunu, her sene zarar etiğini biliyoruz. Nihayetinde de kapandı.

Bölgeyi iyi tanımadan acemice yapılan projelerin , verilen desteklerin geçmiş yılarda nasıl Başarısızlığa uğraşmışsa bu günde aynı şekilde başarısız olacağını Unutmamalıyız.
Bir an evvel Hükümet'in yapmaya çalıştığı bu cazibe merkezleri projesinin bu önemli aksaklıklarını görmesini umuyorum.
Hati Zat'ında Yüzyıl'ın en önemli projesi olarak görsemde bu şekilde hayata geçme şansının olamayacağı ve başarılı olamayacağı kesin. MEHMET DOĞU AVŞAR

DOĞU GÜNEŞİ GAZETESİ ARDAHAN'DA GÜNLÜK YAYIN YAPAN MÜSTAKİL VE SİYASİ BİR GAZETEDİR. İLETİŞİM; SAHİBİ VE GENEL YAYIN YÖNETMENİ MEMET AVŞAR; 05414757500