Sitedeki Yeriniz : Ana Sayfa » Çetin bir yıldan sonra, Çetinsiz bir yıla girerken

Çetin bir yıldan sonra, Çetinsiz bir yıla girerken

Çetin bir yıldan sonra, Çetinsiz bir yıla girerken

Ardahan’da iki sınır kapısı var. Bunu herhangi bir dünya vatandaşına söylesek, muhtemelen bize şunu söylerdi;
“Siz çok şanslısınız. Ekonominiz coşmuştur herhalde, sınır ticaretiniz taban yapmıştır. “ derdi.

Tabii tabii öyle derdik bizde. Ele güne mahçup olmamak için. Çünkü bizim adama şunu söyleyecek lüksümüz yok;

Biz ticaret odasına çok yeteneksiz birini seçtiğimiz için ticareti bitirdik. Bir tane bile 75 plaka tırımızın sınır ötesinde göremezsiniz, bir tek ürünümüzü bile ihraç edemiyoruz. Bizim Atso Başkanın ‘ dostlar beni pazarda görsün ‘ diye garip bir huyu vardır. Sık sık komşumuz Gürcistan ile içi boş toplantılar yapar. Ancak ne hikmetse bir tek sonuç bildirgesi yayınlanmaz.

Zira Başkanın amacı başka, ön taraflarda protokol ile resim çektirmek gibi garip hobilere sahip. Her yere koşar bir bakmışsınız A parti de, birde bakmışsınız B parti de. Koltuk gitmesin diye çırpınıyor işte garibim ne yapsın.

Onun umrunda mı ki, iki sınır kapısında da 1 tl. Bile ticaret yapılmıyor olması. Evet onun derdi bu değil. Ticaret dibe vurmuş, Ardahan göç vere vere köye dönüşüyormuş , onun böyle bir derdi yok. Kuyumcu dükkanında ki altınları saymaktan başka derdi yok. Birde içi boş toplantılar.

Diyemiyoruz işte el oğluna biz böyle bir Başkan seçtiğimiz için ticaret odasına o yüzden ticarete işler hep ters gidiyor.

Adama sormazlar mı “kardeşim sizin memlekette hiç mi adam kalmadı. Ticareti bilen, halkla iç içe yaşayan, donanımlı, vizyonlu birini bulamıyor musunuz? “ diye

İşte bütün bu sorulara verecek bir cevabımızın olması için yakın bir zamanda yapılacak olan Atso seçimlerini çok önemsiyorum.
Umarım esnafımız ve sanayicimiz geçmişten ders alarak oyunu öyle kullanır.
Benim şahsen bu konuda ümidim var. Ben yeni dönemin Sevim Köseliören ile süreceğine inanıyorum.
Köseliören, başarılı ve hırslı bir iş kadını geçmişteki hizmetleri geleceğin teminatı diye düşünüyorum. Bu seçimin galibi hiç kuşkusuz Köseliören olcak.

Bu yüzden Ardahan’ın geleceği parlak olacak. Köseliören zoru başarmış daha önce, ticareti yutmuş biri ve ticaret odasına biçilmiş bir kaptan.
Ve ben her zaman derim ekmeği ekmekçiye vereceksin.
Dolayısıyla gemi bu kaptanla batmak üzere, gemi batarsa hepimiz batarız.
Bu geminin sağ salim limana varması için deneyimli bir kaptana ihtiyaç vardır. Oda Sevim Köseliören’dir.

Mehmet Avşar

DOĞU GÜNEŞİ GAZETESİ ARDAHAN'DA GÜNLÜK YAYIN YAPAN MÜSTAKİL VE SİYASİ BİR GAZETEDİR. İLETİŞİM; SAHİBİ VE GENEL YAYIN YÖNETMENİ MEMET AVŞAR; 05414757500