Sitedeki Yeriniz : Ana Sayfa » Kura'nın Arkasında Bir Tas Suda Siz Dökün

Kura'nın Arkasında Bir Tas Suda Siz Dökün
Kura Ardahan’ın damarlarındaki kandır o kanın başka yere nakli demek, Ardahan’ı ölüme terk etmek demektir.
Ardahan milletvekili Orhan Atalay’ın çok güzel bir sözü var’’ Ardahan  ile kura etle tırnak gibidir birsi olmasa diğerinin varlığından söz edilemez.’’ İkisi bir birini tamamlıyor. Bir biriyle bu kadar özdeşmiş iki varlıktan birsini yok ederseniz diğerini  de yok edersiniz.
Şimdilerde kuranın Karadeniz’e akıtılması gündemde hata mahkemeyi yapımcı şirket kazanmış bile Bülbül anın altında tünellerle kura Karadeniz’e bağlanacakmış. Eğer bu gerçekleşirse Ardahan için, insanlık için felaket olur bin bir çiçeğin ve böceğin beslendiği kuranın yönünü değiştirmek demek hayatının akışının yönünü değiştirmek demektir. Buda insanlığa ve Ardahan’a büyük haksızlık demektir.
Ardahan’ın medyası ve sivil toplum örgütleri bu konuda oldukça duyarsız bu da olayın vahametini daha da ortaya koymaktadır.  Önümüzde sahipsiz bir memleket duruyor. Kaliteli  insanın göç ettiği ve geride kalanlarında çaresizlikten dolayı göç etmediği garip bir memleket duruyor.
Yıllarca bilinçli bir şekilde geri bırakılmış, boynunda bir altın gerdanlık gibi kurayı boynunda taşıyan Ardahan yine Orhan Atalay’ın dediği gibi kura ne türkülerimize, ne de manilerimize işlenmemiştir. Büyük düşünür Atalay kuranın algıda olmayışını yadırgaması ve büyük fotoğrafı defalarca dile getirmesi Atalay’ın bu konu dada nasıl yalnız bırakıldığını bize göstermektedir.
Değerli Ardahanlılar kura bizim bunu kimsenin ellimizde almasına razı olmamız lazım. Hakkımızı sonuna kadar hukuki yollarla aramamız gerekli kılınmıştır. Suyun  yönü değiştirmek demek bana göre tabiata yaşayan bütün canlılara yapılmış bir haksızlıktır.
Umarım yetkililer bir an evvel bu yapılmakta olan yanlışlıktan dönerler. Yoksa yanlışlık sadece bu günümüze değil yarınımızda yapılanmaktadır. Doğmamış canlıların kurada hakkı olduğunu kimsenin unutmaması lazım. Bu büyük doğa felaketinin önüne geçmek sadece Ardahanlılarında görevi ve ödevi değil bütün insanlığın görevi ve sorumluluğundadır.
Sesiz sedasız kuranın yönünü çevirmeye çalışanlar bu vebalde kurtulamazlar. Lakin kurada yemyeşil bereketli Ardahan ovasının hakkı vardır. Bu topraklarda milyonlarca canlı kurayla can buluyor. Allah’ın çizmiş olduğu desenlerle oynamak bana göre çok büyük bir yanlışlığa ve doğal bir felakete yol açacaktır. Ozon daha da delilenecek, hastalıkların önüne kimse geçemeyecektir. Bunu görmek için biraz akıl biraz izan yeterlidir. Bu durum ‘ Kaş yapalım derken göz çıkarmaya’ benziyor. Bilmem siz ne diyorsunuz. Kura akıp giderken, hiç bir şey yapamıyorsanız bari arkasında bir tas suda siz dökün, dökün ki tarafınız belli olsun. Herkese hayırlı ramazanlar..

DOĞU GÜNEŞİ GAZETESİ ARDAHAN'DA GÜNLÜK YAYIN YAPAN MÜSTAKİL VE SİYASİ BİR GAZETEDİR. İLETİŞİM; SAHİBİ VE GENEL YAYIN YÖNETMENİ MEMET AVŞAR; 05414757500