Sitedeki Yeriniz : Ana Sayfa » Haberler » Iğdır Üniversitesinde Tarımsal Biyoteknoloji Laboratuvarı Açıldı!

Iğdır Üniversitesinde Tarımsal Biyoteknoloji Laboratuvarı Açıldı!

Iğdır Üniversitesinde Tarımsal Biyoteknoloji Laboratuvarı Açıldı!

Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi bünyesinde kurulan Biyoteknoloji Bölümü Laboratuvarı için açılış töreni düzenlendi.

Mehmet Avşar

“Katma Değeri Yüksek Tarımsal Ürünler” alanında ihtisaslaşan Iğdır Üniversitesi, altyapı güçlendirme çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
Bu kapsamda Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi bünyesinde Biyoteknoloji Bölümü Laboratuvarı kuruldu.
Laboratuvarın açılış törenine Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Ziraat Fakültesi personel ve öğrencileri katıldı.
Tam donanımlı laboratuvar ile Iğdır Üniversitesi, DNA’dan RNA ve protein çalışmalarına kadar en son teknolojilerin kullanılacağı cihazlar ile araştırmalar yapılabilecek.
Genomik, Transkriptomik, Protomik ve Epigenomik çalışmalar ile ülkemize ve bölge halkına önemli katkılar sağlanacak.
Rektör Alma: Laboratuvar Çalışmaları Ortak ve Multidisipliner Olmalı
Açılış töreninde konuşan ve laboratuvar çalışmalarının önemine vurgu yapan Rektör Alma, “Laoratuvarlar tüm araştırmacıların kullanımına açık olan, ortak çalışmaların ve multidisipliner uygulamaların kullanıldığı önemli alanlardır. Bu alanlarda ortak çalışmalar yürüterek ülkemizin daha da ileri taşınması için olanakları en iyi şekilde kullanmalıyız.” ifadelerini kullandı.
Sözlerinin sonunda laboratuvarın hayırlı olmasını dileyen Rektör Alma, bu çalışmaların ülkemizin bilimsel alandaki gelişimine büyük katkılar sağlayacağına inandığını vurguladı.
“10.000.000 TL’lik üç tane ihtisas projesi yürütülüyor”
Iğdır Üniversitesinde yürütülen ihtisas projeleri ile ilgili bilgi veren Tarımsal Biyoteknoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Adnan Aydın ise şu an için yaklaşık 10.000.000 TL’lik üç tane ihtisas projesinin yürütüldüğünü ve bu projelerin sonuçlanması ile hem ülkemize hem de Iğdır ekonomisine katkı sağlayacak ürünlerin ortaya konulacağını söyledi.
Aydın, Laboratuvar alt yapısının kurulmasında büyük katkısı olan Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’ya teşekkürlerini sunarak konuşmasını tamamaladı.


22:37, 12.06.2024


Haber Yorumları

DOĞU GÜNEŞİ GAZETESİ ARDAHAN'DA GÜNLÜK YAYIN YAPAN MÜSTAKİL VE SİYASİ BİR GAZETEDİR. İLETİŞİM; SAHİBİ VE GENEL YAYIN YÖNETMENİ MEMET AVŞAR; 05414757500